Home » dom » Jak możemy podzielić meble?

Jak możemy podzielić meble?

Jak dzielimy meble?

Meble są sprzętami służącymi do urządzenia wnętrz lokalowych i ogólnodostępnych. Przygotowywane są przeważnie z produktów naturalnych, metalu, wyrobów plastikowych, otoczaków i tym podobnych. Inaczej niż w przypadku regularnych fragmentów wyposażenia pomieszczeń (schodki, pokrycia ścian) meble są mobilne. Sprzęty jest możliwość rozdzielić pod kątem ich formy, funkcji, dedykowania, metody wykończenia, produktów użytych do konstrukcji czy ery w której zostały wyprodukowane. Najczęstszym rozdziałem jest wyodrębnianie sprzętów ze względu na rolę użytkową.

Sprzęty do pracy i spożywania posiłków – np. biurko; do pisania oraz przechowywania – sekretarzyk; do przebywania w pozycji horyzontalnej i odpoczynku – dla przykładu kozetka; do przesiadywania – dla przykładu krzesło; do magazynowania różnych rzeczy – np. kredens; korygujące i pomocnicze – dla przykładu etażerka; uniwersalne – na przykład półkotapczan.

Poza funkcjami praktycznymi sprzęty posiadają ponadto walory zdobnicze oraz reprezentacyjne. Poniżej pokazujemy najbardziej znane modele mebli.

Komódka – mebel w kształcie skrzyni głównie w postaci szcześciennej kasety położonej na stojaku, składający się z górnego blatu, brzegów, tyłu i skrytek montowanych od przodu i wysuwanych w linii horyzontalnej. Komódki są wykorzystywane do przechowywania rozmaitych przedmiotów , ubrań i jako podstawa do prezentacji na ich górze różnorakich przedmiotów. Pierwsze komódki w znanej na teraz postaci zaczęły pojawiać się w XVII stuleciu podczas władania Ludwika XIV we Francji. Wprowadzenie komódek wyparło nieomal zupełnie używania skrzyń. U nas poprzez znaczny termin mebel ów zwano praską.

Szafa – mebel o budowie w formie skrzyni, jedno lub modularny zazwyczaj w strukturze równoległościanu opatrzony drzwiami bądź żaluzjami, nieraz wyposażony w szuflady na dole lub u góry . W zależności od zadania szafy wewnątrz wyekwipowane bywają w półeczki, stojaki. Szafy produkuje sie jako meble swobodnie egzystujące bądź wbudowane w niecki. Ze względu na zastosowanie powstało dużo rodzajów szaf kuchenne, do biblioteki, ubraniowe i tym podobne.

Kredens – element wykosażenia wnętrza skrzyniowy o kilku kluczowych kompozycjach z powodu na rozwiązania konstrukcyjne :
Skrzynka zakrywana wiekiem lub drzwiczkami umieszczona na nogach. Skrzynia rozwarta z regałami o paru rzędach. Odmiana kompromisowa – połowicznie zabudowana skrzynka i zamykana dołem opatrzonym nadstawą. Mebel z 2 postawionych na sobie szafeczek z jakich zwierzchnia jest otwarta ewentualnie szklona , a spód zamknie drzwiczkami. Kredensy służą zazwyczaj do przechowywania talerzy, przyrządów kuchennych, bielizny czy lektur. Kredensy zaczęły pojawiać się w okresie gotyku a najbardziej renesansu, kiedy to stały się jednym z popularnych mebli.

Powered by Dragonballsuper Youtube Download animeshow