Home » dom » {Jak dzielimy meble?|Jakie są typy mebli?|Jak możemy podzielić meble?|Klasyfikacja wyposarzenia wnętrz

{Jak dzielimy meble?|Jakie są typy mebli?|Jak możemy podzielić meble?|Klasyfikacja wyposarzenia wnętrz

Meble są to wytwory użytkowe służące do wyposażenia pomieszczeń bytowych oraz publicznych. Wytwarzane są głównie z drzew, metalu, tworzyw syntetycznych, głazów i tym podobnych. W oddzieleniu od zwykłych fragmentów wyposażenia mieszkań (schodki, boazeria) meble są ruchomościami. Meble da radę rozdzielić w zależności od ich struktury, dystynkcji, przeznaczenia, sposobu wykończenia, budulców użytych do konstrukcji czy ery podczas jakiej zostały wyprodukowane. Najczęstszym podziałem jest wyodrębnianie sprzętów ze względu na ich rolę praktyczną.

Sprzęty do pracy oraz jedzenia obiadów – np. biurko; do spisywania i magazynowania – sekreter; do leżenia i odpoczynku – na przykład kozetka; do siedzenia – np. ławka; do kolekcjonowania przedmiotów – dla przykładu szafka; korygujące oraz pomocnicze – na przykład podnóżek; wszechstronne – na przykład meblościanka.

Pomijając funkcje użytkowe elementy wyposażenia wnętrz posiadają ponadto atuty dekoracyjne oraz reprezentacyjne. Niżej opisujemy najbardziej powszechne typy sprzętów.

Komoda – mebel w kształcie skrzyni głównie w postaci prostokątnej kasety ustawionej na nogach, wykonany z wierzchniego wieka, boków, pleców oraz skrytek montowanych od frontu oraz wysuwanych w linii horyzontalnej. Komódki są wykorzystywane do składowania różnorakich rzeczy , garderoby oraz jako płaszczyzna do prezentacji na ich blacie rozmaitych eksponatów. Pierwsze komody w znanej na teraz konstrukcji zaczęły pojawiać się w 17 wieku za władania Ludwika we Francji. Upowszechnienie komód wyparło nieomalże zupełnie stosowania skrzyń. U nas poprzez znaczny termin mebel ów nazywano praską.

Szafa – mebel o strukturze skrzyniowej, jedno bądź wieloczęściowy zazwyczaj w postaci równoległościanu z drzwiami lub przesłonami, nieraz wyposażony w przegródki u podstawy ewentualnie u sklepienia . W zależności od przeznaczenia szafy w środku wyposażone bywają w półeczki, haki. Szafy wykonuje sie jako meble wolno stojące lub wbudowane w niecki. Ze względu na przeznaczenie powstało sporo rodzajów szaf kuchenne, biblioteczne, tekstylne itp.

Kredens – sprzęt w formie skrzyni o paru zasadniczych kompozycjach ze względu na ich konstrukcję :
Skrzynka zakrywana wiekiem ewentualnie drzwiami postawiona na nóżkach. Skrzynia otwarta z półkami o kilku poziomach. Forma pośrednia – połowicznie zabudowana skrzynka i blokowana dołem opatrzonym nadstawą. Mebel zmontowany z dwóch położonych na sobie szafek z jakich zwierzchnia jest otwarta albo przeszkolna , a dół zabezpieczy drzwiami. Kredensy służą szczególnie do składowania naczyń, sprzętów kuchennych, bielizny czy lektur. Kredensy zaczęły pojawiać się w okresie gotyku a wyjątkowo renesansu, kiedy to zostały jednym z popularnych mebli.

Powered by Dragonballsuper Youtube Download animeshow